top of page
HOME

STOLNÍ TENIS

Oddíl stolního tenisu má v současnosti 27 členů a oddíl se nebrání dalšímu rozšiřování této členské základny. Jsme pouze limitováni hracími hodinami v rámci sportovního klubu Start. Oddíl má pro sezónu 2019/2020 v pražských soutěžích přihlášená čtyři družstva. Aktuální soupisky jsou umístěné v sekci Dokumenty.

Start A – hraje druhou nejvyšší pražskou soutěž, 1. třídu a pro následující sezónu připravuje nový tým tak, aby se pokusil postoupit do nejvyšší pražské soutěže, Divize.

Start B - v probíhající sezóně hraje 3. třídu Pražského přeboru. Cílem tohoto týmu v každé sezóně    je bezproblémové udržení v soutěži.

Start C – družstvo skoro pravidelně „pendluje“ mezi 5. a 6. třídou.

Start D – před touto sezonou nově sestavený tým nadšenců, kteří se rekrutují i z jiných oddílů sportovního klubu. Družstvo hraje 7. třídu, ze které se nedá sestoupit, jen postoupit. Ano je to poslední soutěž v pražské hierarchii.

Naše zápasy hrajeme v nádherném prostředí areálu sportovního klubu na Střeleckém ostrově. Z jedné strany máme naše Národní divadlo a z druhé Pražský hrad. Zde SK Start působí od nepaměti.

sk.png
AKTUALITY

AKTUALITY

O aktivním životě v oddíle se můžete dozvědět více na oddílových stránkách kde naleznete reportáže ze zápasů, fotografie historické i současné, které se vážou k SK Start Praha, fotografie z jiných akcí a pel-mel zajímavostí.

 

Soutěže pořádané Pražským svazem stolního tenisu jsou vždy před sezónou vylosovány a datum zápasu je dané a nemění se. Vše se dá nalézt na stránkách.
 

sk.png

zpět

Výbor

-

předseda

-

-

místopředseda

-

-

člen

-

-

člen

-

-

člen

-

sk.png

-

-

-

-

-

HISTORIE

Oddíl stolního tenisu je jedním ze zakládajících oddílů celého sportovního  klubu  SK  Start  Praha.        Před rokem 1989 byl klub tělovýchovnou jednotou s označením TJ Start Praha VD. Písmena VD znamenala Výrobní družstva. Stolní tenisté se pravidelně zúčastňovali, společně s dalšími oddíly klubu, tzv. Spartakiád výrobních družstev. Byly to spartakiády konané v domácím, ale i zahraničním prostředí.

Na domácích stolech jsme vyhrávali skoro vždy s přehledem, v zahraničí hráli mezi stolními tenisty vždy prim maďarští stolní tenisté. Jednou jsme je však porazili a stali se tak celkovými vítězi.

Muži v sezóně 1979/80 postoupili z divize do tehdy druhé nejvyšší soutěže v Československu, Národní ligy, aby ji v následující sezóně suverénně vyhráli a postoupili do kvalifikace o 1. Celostátní ligu. V kvalifikaci jsme však neuspěli. V té době u nás hráli například mistr Evropy 1964 Jaroslav Staněk, Josef Ineman

a také mladík mezi matadory, vítěz jednotlivců na spartakiádě VD, medailista z mistrovství ČSSR, Josef Zábranský.

Muži si úspěchy v družstvech zopakovali v sezóně 1997/98, kdy se jako nováček umístili v nejvyšší soutěži České republiky, Extralize, na 6. místě. V týmu byli tehdy výborní hráči té doby: Josef Zábranský, Tomáš Červený, Petr Polyak, Vít Černý a Jaromír Kohút.

Naše ženy však na tom, co se úspěchů týká, byly mnohem lépe. V oddíle působila mistryně Evropy z roku 1968, Ilona Voštová. Také její spoluhráčka, Blanka Šilhánová je bronzovou medailistkou z ME. Po odchodu Ilony ze Startu se spoluhráčkou Blanky stala Alice Pelikánová. Ta je ostatně členkou klubu dodnes a hraje za náš oddíl stále.

Ženy dosáhly celkem na tři tituly mistryň republiky v družstvech. Kromě vynikajících stolních tenistek

se na tom podíleli i dva výborní trenéři: Rostislav Koudelka a Josef Ineman.

Mezi další osobnosti oddílu určitě patřil dlouholetý předseda oddílu Karel Eberle a také trenér mužů

a výborný manažer (i když v té době se toto slovo nepoužívalo) Miroslav Čížek.

Mezi další aktivity oddílu patřila práce s mládeží. Ta byla v historii vždy na vynikající úrovni. Koncem 70. let žáci Startu hráli pravidelně nejvyšší soutěž v Praze, tehdejší Extratřídu mládeže. Jednou dosáhli i na bronzový stupeň. Někomu se to může zdát málo, ale je nutno poznamenat, že to bylo v době, kdy se v Praze rodila generace velmi úspěšných stolních tenistů v jiných klubech (Sparta, Vršovice, Orbis, Slavoj). Někteří z nich to dotáhli do mládežnické a později i seniorské reprezentace. Ve Startu se v té době

o úspěchy starala hlavně pětice mládežníků: Josef Zábranský, Tomáš Vystrčil, Richard Habrych, Luděk Pechouš a Martin Bajtler.

Po listopadu 1989 se v oddíle změnily podmínky v tom smyslu, že se postupně úplně rozpadla úspěšná ženská složka oddílu a zůstali jen muži, kteří až do roku 2002 hráli velmi úspěšně soutěže od Extraligy přes 1., a 2. ligu až do pražských soutěží. Hráči se pravidelně zúčastňovali i mezinárodní soutěže – TT Inter Cup, to ostatně trvá dodnes. Zvláště v období, kdy zde působili výše zmínění hráči Zábranský, Červený, Polyak a Černý oddíl slavil celkem slušné úspěchy.

V roce 2002 se rozhodla polovina členské základny oddílu stolního tenisu následovat svého jednoho člena, který postavil v prostorách bývalé Radlické mlékárny v Praze na Smíchově obrovský sportovní komplex

a který sebou odvedl ty nejlepší hráče společně s ligovými soutěžemi. Malá skupina členů chtěla dál působit v SK Start. Tehdejší vedení však postavilo zbylé členy před volbu: buď všichni, nebo nikdo. Jenže už to nešlo zastavit a tak si členové oddílu stolního tenisu hledali pro své hraní jiné kluby.

Nastalo období, kdy se všichni naši současní členové potulovali po jiných klubech v Praze, ale i ČR. Někteří toho využili a slavili zajímavé úspěchy. Největšího nejspíš dosáhl Martin Bajtler, který se jako manažer

a trenér extraligového Sokola Králův Dvůr s tímto týmem, po bronzech a stříbrech, stal v sezóně 2011/2012 mistrem České republiky! Zároveň v tomto klubu slavil dvakrát vítězství v Českém poháru.

V roce 2011 dal dohromady současný předseda oddílu partu bývalých stolních tenistů Startu a pod hlavičkou tehdejšího sponzora SK Revatti Praha začali hrát 6. třídu pražských soutěží. Jako domácí prostředí si zvolili prostory SK Start Praha na Střeleckém ostrově. Hráli zde jako nájemci. Po roce jsme se přejmenovali na SK RTTI Poplatky.com, protože původní sponzor na nás zapomněl a ujal se nás nový, jehož zástupce u nás hraje dosud. Během následujících let začalo pomalé sbližování s SK Start.

V roce 2015 byla naší partě sportovním klubem Start nabídnuta obnova oddílu stolního tenisu v SK Start Praha. My to velmi nadšeně uvítali a nabídku rádi přijali! Takže od sezóny 2015/2016 se na mapě klubů, hrajících stolní tenis, opět objevil staronový klub SK Start Praha!

sk.png

zpět

HISTORIE

ÚSPĚCHY

Muži v sezóně 1979/80 postoupili z divize do tehdy druhé nejvyšší soutěže, Národní ligy, aby ji v následující sezóně suverénně vyhráli a postoupili do kvalifikace o 1. Celostátní ligu. V té době u nás hráli například mistr Evropy 1964 Jaroslav Staněk, Josef Ineman a mladík mezi matadory, vítěz jednotlivců na spartakiádě VD, medailista z mistrovství ČSSR, Josef Zábranský.
Muži si úspěchy v družstvech zopakovali v sezóně 1997/98, kdy se jako nováček umístili v nejvyšší soutěži, Extralize na 6. místě. V týmu byli tehdy výborní hráči té doby: Josef Zábranský, Tomáš Červený, Petr Polyak, Vít Černý a Jaromír Kohút.
Naše ženy však na tom, co se úspěchů týká, byly mnohem lépe. V oddíle působila mistryně Evropy z roku 1968, Ilona Voštová. Také její spoluhráčka, Blanka Šilhánová je bronzovou medailistkou z ME. Ženy dosáhly celkem na tři tituly mistryň republiky v družstvech.
Mezi další aktivity oddílu patřila práce s mládeží. Ta byla vždy na vynikající úrovni. Koncem 70. let žáci Startu hráli pravidelně nejvyšší soutěž v Praze, tehdejší Extratřídu mládeže. Jednou dosáhli i na bronzový stupeň.

Na nové úspěchy se můžeme těšit, díky nedávnému obnovení oddílu stolního tenisu SK START PRAHA.

sk.png

zpět

ÚSPĚCHY
VÝBOR

VÝBOR

Martin Bajtler

PŘEDSEDA

Martin Rybář

ČLEN

Patrik Nacher

ČLEN

sk.png

zpět

KONTAKTY

Vedení oddílu:

Martin Bajtler

+420 602 610 051

sk.png

zpět

KONTAKTY

DOKUMENTY

členské

schůze

2017

2018

2019

aktuální soupisky

sk.png

zpět

DOKUMETY

SPONZOŘI ODDÍLU STOLNÍHO TENISU:

bottom of page